Střecha u rodinného domu může být v několika základních variantách, a sice v provedení sedlovém, valbovém, mansardovém, stanovém a pultovém. Jestliže si nyní odmyslíme pulty, mansardy a stany, a věnujeme pozornost střeše sedlové a valbové, jaké výhody či nevýhody mají tato dvě řešení?
Povětrnostní vlivy – u sedlové střechy máte k dispozici štít, ten může být vyzděný, obložený dřevem či kamenem, anebo se vsazeným oknem. Každopádně je štít vždy zranitelnější vůči povětrnostním vlivům, než řešení s valbovou střechou, kde je štít nahrazen tzv. valbem, tedy střechou, která vytváří souvislou plochu ze všech čtyř stran. Chcete-li mít názorný příklad z praxe, jak to funguje s ohledem na povětrnostní vlivy, můžete si zhotovit dřevěné ptačí krmítko a střechu obložit kanadským šindelem a zjistíte, že zranitelnější je krmítko se sedlovou střechou, než to s tou valbovou.
Náklady na výstavbu a architektonické řešení– některé zdroje uvádí, že vyšší náklady na výstavbu střechy připadají na střechu valbovou v porovnání s tou sedlovou. Sedlová střecha také nabízí větší architektonické možnosti, můžete jí například předsadit přes štít a mít na jedné straně nebo na obou stranách domu ve štítech vsazené lodžie s okrasným dřevěným zábradlím. Díky okně či lodžii ve štítu máte v podkroví více světla a nemusíte tu pak být vázáni na instalaci střešních oken.
Elegantní vzhled – velice dobře vypadá valbová střecha u domu typu bungalovu. Zaujme vás na první pohled, neboť vytváří celistvý elegantní vzhled, který není rušen jiným stavebním prvkem, což zajímavě vyniká třeba u střechy výrazně barevně kontrastní vůči travnaté ploše – červená střecha a svěží zelený trávník. Eleganci tohoto řešení ještě zvyšuje nízko položená stavba, kde se střecha nachází tak nízko nad zemí, že se jí téměř dotýkáte nataženou rukou.