Současná „koronavirová doba“ nahrává lidem, kteří se rozmýšlí, zda si pořídit vlastní bazén a nebýt závislí na veřejných rekreačních zařízeních. Má to své výhody v mnoha směrech – snižujete riziko nákazy na minimum a v podstatě se vás netýkají žádná restriktivní opatření ze strany státu, kdy jsou provozovatelé plaveckých bazénů, koupališť a wellness zařízení nuceni je dočasně odstavit z provozu.
Kromě samotné nádrže však bude zapotřebí mít v dostatečném předstihu přehled o podpůrném vybavení, což také výrazně promlouvá do celkové pořizovací ceny. Bude nezbytné propočítat výkon čerpadla bazénové filtrace a také zvážit, zda budete nádrž pokládat pod úroveň zemského povrchu, anebo půjde o levnější nadzemní bazén.
Rozvody vody dnes obstarává polypropylen
Součástí bazénového příslušenství jsou filtrační okruhy, prostředky bazénové chemie, bazénové vysavače, plováky, síťky, schůdky, krycí plachty a také technologické vybavení pro ohřev vody. Neobejdeme se však bez toho základního a tím jsou rozvody vody. Dříve se k tomu používaly ocelové trubky, dnes je již zcela nahradily plasty.
Plastové rozvody obnáší celou řadu výhod, především se s nimi lépe pracuje, dají se snadno tvarovat a spojovat tepelným svárem, není nutné do nich pracně řezat závity. Slabým místem starých rozvodů jsou především spoje, kde se časem opotřebuje či zanese těsnění, a také cena, která je vyšší, než u rozvodů v plastu.
Když se řekne „plastové rozvody“, půjde s největší pravděpodobností o polypropylen. Osvědčil se jako dostatečně kompaktní, stabilní a spolehlivý i při nízkých či vyšších provozních teplotách, je zdravotně zcela nezávadný a vykazuje také velmi dlouhou životnost v desítkách let. K rozvodům vody v bazénech se používají trubky a další materiál, jako jsou PPR zátky 20mm Chlorito, kolena, přechodky, mufny, redukce, ventily, svorky, téčka, šroubení a rozvodnice.