Podlahové palubky ze dřeva najdou uplatnění jak v interiérech, tak v exteriérech našich domovů. Na rozdíl od obkladových palubek, na palubky určené na podlahu jsou kladeny větší nároky na tloušťku materiálu a jeho kvalitu a na prvotřídní opracování materiálu. Masivní vyzrálé dřevo, ze kterého se podlahové palubky můžou vyrábět, musí mít určité specifické vlastnosti a vyžaduje velice profesionální bezchybné zpracování. Určitě se do výroby nepouštějte sami doma v garáži a obstarejte si tento produkt u odborníků, kteří vám poradí i s pokládkou, povrchovou úpravou i základní údržbou.
Šířka všech palubek se uvádí včetně pera (to je ta část lamely, která přijde zasunout do drážky další lamely). Krycí šířka lamely je tedy o něco menší, než šířka lamely a běžně se počítá na pero až 8 mm, takže při výpočtu s tím musíme pracovat. Jako u každé podobně pokládané podlahy i u palubovek musíme počítat s prořezem a s nějakým materiálem do rezervy, který nám může v budoucnu posloužit jako náhradní kus, kdybychom potřebovali z nějakého důvodu část podlahy vyměnit (například z důvodu mechanického poškození). Rezerva by měla být alespoň 10-15% z celkové plochy.
Tloušťku podlahy by měl stanovit odborník-statik, a to na základě informací, jak moc bude podlaha zatěžovaná nábytkem a jak intenzivně se bude používat pro chůzi. Rozhodující je i způsob, jakým bude podlaha položená. Podlaha lepená k základovému povrchu bude fungovat jinak než podlaha položená na trámech. V potaz se musí brát i to, zda jde o podlahu v interiéru anebo bude pokládka provedena ve venkovních prostorách.
Pro kvalitní pokládku podlahy je nezanedbatelná vlhkost materiálu. Dřevo přijímá, zadržuje a zase vydává vlhkost v závislosti na prostředí, kde je. Přizpůsobuje tedy svou vlhkost té okolní. Orientačně by materiál pro exteriér měl mít vlhkost 12-19 %, pro průměrně vytápěný interiér 9-13 % a pro hodně teplý interiér do 10 %. Před montáží je tedy bezpodmínečně nutné, aby se dřevo aklimatizovalo a srovnalo si vlhkost s okolím.