Poptávka po sušených datlích stoupá hlavně v období Vánočních svátků, se kterými je má většina z nás spojené. Tato podoba ovšem představuje jen nepatrnou část z jejich osobnosti. Začněme ale pěkně od začátku.
Datle jsou lidstvu známy již po několik tisíc let. Za kolébku tohoto jedinečného ovoce se považuje Mezopotámie. Zmínku o nich můžeme najít dokonce i v samotné Bibli a také v řadě knih ze starověkého Egypta, kde se z nich údajně vyrábělo lahodné nasládlé víno. Dnes mezi největší pěstitele datlovníku pravého patří již zmíněný Egypt, Irák, Maroko, Tunis nebo třeba Španělsko. V těchto zemích se ovšem nejčastěji setkáme s podobou, která je u nás zcela neznámou. Datle se zde totiž prodávají zralé přímo na ulici nejčastěji v proutěných koších. U nás jsou k dostání datle sušené s peckou nebo bez, doslazované či nikoliv, ve formě datlové pasty nebo třeba sirupu.
Skvělé jsou jako přírodní sladidlo a rychlý zdroj energie, jelikož obsahují až 70 % sacharidů, čehož hojně využívají sportovci před fyzickou námahou. Jsou tak často součástí nejrůznějších energetických tyčinek. Další výhodou v tomto oboru je, že obsahují velké množství bílkovin, vlákniny, minerálů a zahánějí chuť na sladkosti. To ovšem není zdaleka všechno. Za další jejich důležitou funkci lze jmenovat například velice příznivý vliv na kardiovaskulární systém, konkrétně zabraňují ucpávání cév, snižují krevní tlak, posilují imunitu a ulevují při nachlazení, podporují schopnost organismu vylučovat těžké kovy z těla, zlepšují paměť a pomáhají se soustředit, zlepšují kvalitu a sílu nehtů a vlasů, kterým zároveň dodávají ztracený lesk, zlepšují náladu, a dokonce prý pomáhají prodlužovat život. A toto všechno je jen malá ukázka z toho, co všechno toto, zdá se naprosto nenápadné ovoce, dokáže. Zajímavostí je, že celkem je známo více než tři sta druhů.
S datlemi se rozhodně nebojte v kuchyni experimentovat. Použít se dají nejen na kaše, na výrobu tyčinek nebo raw dobrot, smoothie ale třeba také do slaných pokrmů. Zkrátka jejich užití nemá mezí. Tak si nechte chutnat.