Ploty z betonových desek sevřených nosnými sloupky jsou jednou z možností, jak ohraničit pozemek tak, aby byl chráněný před zvědavci, aby brzdil přízemní vítr a hluk a prach z automobilového provozu. Ve srovnání s jiným typem zdiva jde o levnější řešení a zároveň s nižšími požadavky na přípravu podloží.
Práce s jednotlivými komponenty není po technické stránce obtížná a výstavbu zvládne i amatérský kutil, ale problém může nastat při manipulaci s deskami. Ačkoli jsou poměrně tenké, hmotnost každé z nich přesahuje 70 kg a zároveň je nutné s nimi pohybovat opatrně, aby nedošlo k jejich poškození. Vyplatí se alespoň zvážit nákup betonového plotu i s montáží, kdy máte záruku i na provedenou práci.
Jednostranné nebo oboustranné – první výrobky tohoto typu byly jednostranné, počítalo se s nimi zpočátku na oplocení průmyslových staveb a prostor, kde tolik nezáleželo na celkovém vzhledu, ale šlo o ryze praktické uplatnění. V současné době se většina výrobců u zavedené (a certifikované) technologie orientuje především na vzhled.
Jde o to, nabídnout na trhu širší možnosti uplatnění a poskytnout příležitost kombinovat je i s jinými materiály. Na projektech zpracování tvarových forem na odlévání desek se angažují průmysloví designéři, kteří se řídí soudobými trendy a požadavky zákazníků. Jedním z nejčastěji volených povrchů je imitace lámaného kamene (opuky a břidlice) a také imitace kamenných kvádrů či dřeva.
Betonový plot oboustranný se většinou volí tam, kde záleží na vzhledovém reliéfu, tedy mezi sousedy na parcelách rodinných domů, pro předzahrádky, v blízkosti pergol, posezení na terasách, oddělení prostoru s bazénem, oddělení okrasné části zahrady od hospodářské části atp. Desky mohou být zakončeny ozdobnou koncovou deskou ve shodném stylu, nebo se poměrně často do horních řad vkládají dřevěné latě či palubky. V kombinaci s dřevem je stavba působivější, zvláště pak v kontrastně volených výrazných barvách.