Na palety se lidé začali dívat jako na potenciální zdroj pro výrobu nábytku a bytových či zahradních doplňků teprve nedávno. Od prvního zdokumentovaného výrobku na webových stránkách se pak začala rozbíhat řetězová reakce a počet fotografií v tomto pojetí se začal na Internetu množit přímo exponenciálně. Přibývalo nápadů, někdy navzájem podobných, jindy docela originálních a neobvyklých. Jisté však je, že zde máme nový fenomén, který konkuruje výrobcům nábytku docela úspěšně.
Chcete-li se do něčeho takového pustit i vy, není to nic obtížného, palety se prodávají nové, vyřazené, poškozené, ale především v zajímavých cenových relacích, kdy z nich vytvoříte levnější konferenční stolky, sedací soupravy a křesla, psací stoly, zahradní nábytek, regály na knihy, lůžka i dvojlůžka a dokonce i zahradní chatku nebo dokonce sezónně či celoročně obyvatelný objekt.
Pro práci s paletami vystačíte s běžným ručním nářadím, můžete si ovšem vypomáhat i speciálním elektrickým nářadím, jako jsou vrtačky, utahováky, AKU šroubováky, přímočaré a kotoučové pily, vibrační brusky atp.
Značnou výhodou palet je jejich shodný rozměr, toho lze využít tak, že je jednoduše vyskládáte na sebe, sestavíte základní konstrukci během pár desítek minut a tu pak můžete obkládat palubkami, překližkou, laminovanými deskami, anebo ponechat povrch palet v původní podobě, pouze vybroušený a povrchově upravený.
A jak na povrchovou úpravu? Nejčastěji se volí bezbarvý lak, nejlépe epoxidový – dvousložkový, který je velmi odolný proti otěru. Povrch lze také mořit do požadovaného odstínu vodou ředitelnými lazurovacími laky a docílit tím dekoru dřeva, připomínajícího buk, dub, olši, jasan, kaštan, třešeň, teak, piniovou borovici atp. Další možností je nátěr v pastelových barvách, kupříkladu matným Balakrylem, důležité je barvu konstrukce nábytku sladit s malbou interiéru a v kontrastu s čalouněním, koberci, závěsy a dalšími bytovými doplňky.