Každý, kdo chce v dnešním světě obstát, si na sebe musí v první řadě vydělat. Nikdo to za něj neudělá, pokud nebereme v potaz existenci penzí nebo nějakých sociálních dávek či podpory v nezaměstnanosti. Každý tedy musí někde pracovat, za což se mu obvykle poskytuje odměna ve finanční podobě.
Pracovat a nechat si za to zaplatit je tedy normální. Ale normálním se stalo i to, že lidé nejednou nevědí přesně, kolik coby zaměstnanci za svoji práci dostanou. A to ani když jim to zaměstnavatel oznámí. Tento zádrhel spočívá v tom, že zaměstnavatel oznámí svému zaměstnanci, jakou mu poskytne hrubou mzdu, tedy kolik za jeho odměnu vydá.
Jenže než to zaměstnanec dostane, seberou mu z toho oprávněné instituce nejednou i skutečně nemalý díl. Své si vezme stát na dani z příjmu a sociálním pojištění, část ukousne zdravotní pojišťovna na pojištění zdravotním, a někdy se na hrubé mzdě přiživí třeba i exekutoři. A na zaměstnance samotného pak zbyde už jenom čistá mzda, jež není zase až takové terno. A může to naopak být i bída.
A protože lidé potřebují peníze, protože se bez finančního zajištění nedá obejít, je záhodno umět si včas spočítat čistou mzdu z té nabízené hrubé. Aby člověk věděl, na čem je, a nezaskočilo ho to, že nedostane tolik, kolik mu bylo právě v hrubém slíbeno. A kalkulačka, která to umí a je na internetu komukoliv k dispozici, je tedy vysloveně terno. Protože jinak by se člověk nedozvěděl, jak se věci mají, dokud by se oné nejisté čisté mzdy nedočkal, nebo by musel platit někomu, kdo by mu to uměl spočítat, a tím by se vlastně připravil ještě o další peníze. Což pochopitelně nikdo nechce.
A ani vy byste možná neměli podceňovat rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou. A měli byste si to spočítat, abyste věděli, co vás čeká a nemine. A počítali s tím nebo zavčasu nalezli nějakou práci, jež je honorovaná skutečně podle vašich představ.