Když se objevily na trhu první kalkulačky se solárním dobíjením, byl to velký hit. Podobné pozornosti se těšila i venkovní orientační svítidla a samozřejmě i další výrobky, využívající solární energii. Jedny z prvních, které lidstvo kdy zkonstruovalo, byly kolektory. Zpočátku nesmírně primitivní, ale účinné. Ostatně, takový kolektor si můžete zkusmo zhotovit i doma sami, stačí svinout černou plastovou hadici, naplnit ji vodou a umístit na slunce. Během několika desítek minut se uvnitř zahřeje voda natolik, že byste se s ní mohli i vysprchovat. Pokud by byla hadice dostatečně dlouhá, bylo by to velice snadné.
Ohřevu vody využívají i zařízení zhotovená v průmyslové výrobě, kupříkladu zahradní solární sprchy. Základ tvoří zásobník, nejčastěji černé barvy, který vydatně pohlcuje sluneční energii a zahřívá tím vnitřní vodní náplň. Zásobníky mají různou velikost, nejčastěji jde o objemy 20 až 40 litrů, které vystačí pro krátké osprchování jedné či několika osob.
Solární sprchy bývají velmi často součástí příslušenství zahradních bazénů. Postačí tu pro základní hygienické úkony před vstupem do vody, čímž se šetří prostředky bazénové chemie a filtrace. Sprcha se ovšem uplatní i jinde, kupříkladu v zahrádkářské kolonii pro očistu rukou a zahradního nářadí, anebo pro občasné osprchování v teplém počasí.
Může být i dobrým společníkem na zahradách bez bazénu, kde si hrají děti, kde se sportuje anebo pracuje. Zdroj teplé vody ohřívané zdarma se hodí na celou řadu činností, jako je grilování s přáteli, posezení s kávou a čajem u zahradního nábytku, když se potřebujete rychle venku umýt, pro oplachování chodidel, obličeje a zátylku, což přispívá k osvěžení v letním vedru.
Výhody solárních sprch ocení takřka každý majitel zahradního pozemku, a to především proto, že jejich pořizovací cena není vysoká, a že se v nich voda zahřívá naprosto zdarma.